مقایسه ای بین 2 آهنگ از پدیده های مرموز موسیقی ایران و جهان . نمیدونم شاید به نظرتون خیلی باهم وجه اشتراکی نداشته باشند ولی برای من واقعا زندگی هستند. مانی رهنما و راجر واترز.

 

 

 

 

 

 

به نظر من سبک مانی بسیار الهام گرفته از پینک فلوید دهه ۸۰ و شخص واترز هست.

مخصوصا آهنگ های اعتراضی مانی رهنما و سبک متفاوت و خاص خوندش در آهنگ هایی چون (اعتراض- دشنه-مرسدس- - تموم شد ترانه- سقوط – مرثیه و.....)

البته  اکثر موزیک های واترز با شعری از خود اوست.

خوب بریم سر 2 آهنگ مورد نظر یعنی اعتراض و Another Brick In The Wall

اون چیزی که این دو موزیک رو تو ذهن من به هم نزدیک میکنه تاریخ مصرف نداشتن این آهنگ هاست.

 Another Brick In The Wall که برای فضای بسته و خفقان نظام آموزشی انگلیس در اون دوران اجرا شده بود .تبدیل به فریادی شد که از گلوی هر فرد معترضی درهرجای زمین و در هر بازه زمانی برمی خواست.

در واقع این آهنگ که اشاره به سیستم خشک و ظلم بیش از حد معلم های مدرسه به کودکان داره نشان گر این واقعیت بود که این ظلم ها به طور مستقیم به روی کودکان تاثیر میزاره و در دل این کودک کینه ای به وجود میاد که بعدها بر علیه معلم ها استفاده میشه.

خوب تا اینجا که هیچ ربطی به ماجرا نداشت! ولی این موزیک در همه تظاهرات و سرکوب های این۳۰سال اخیر مورد استفاده آزادی خواهان قرار گرفته. فقط جای اشخاص عوض میشد. گاهی به جای معلم ها، معدن داران ثروتمند افریقا و به جای کودکان، معدنچیان بیچاره، گاهی به جای معلم ها آپارتایدها و  احمدی....ها!

- ۲ جمله کلیدی این موزیک " ما به هیچگونه آموزش و کنترلی نیاز نداریم" و" آهای معلم ها شرتون رو از سربچه ها کم کنید" در عین سادگی و کودکانه بودند، دارای دنیایی حرف، خشم و نفرت و فریادست.

ترانه اعتراض مانی رهنما که برای فضای سال های ۷۹-۷۸ ایران خوانده شده بود هم مانند Another Brick In The Wall تاریخ مصرف ندارد.گویی که این آهنگ دقیقا برای حوادث پارسال خوانده شده.

کاملا میشه دسیسه پنهانی رو در این زمان هم پیدا کرد.شکوفه بیداری، خاک کردن کفترهای کشته،باز شدن در صندوق قدیمی و...

حیف که دیگه نمیشه بیشتر توضیح داد.متوجه که هستید؟

برای دانلود آهنگ فوق العاده اعتراض اینجا را کلیک کنید.

ضمنا در این پست هم اطلاعاتی درمورد ترانه اعتراض نوشتم

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۳ آذر۱۳۸۹ساعت   توسط کیارش & صادق |